• CZY RYŻ SKACZE?

• CZY RYŻ SKACZE? – mały eksperyment uczniów  klasy II

3 marca 2021 roku bawiliśmy się w doświadczenia. Dzieci sprawdzały, czy dźwięki rzeczywiście się rozchodzą?

Potrzebne są: miska, plastikowa folia, trochę ryżu, metalowa patelnia, drewniana łyżka.
            Co zrobić?

1. Naciągnij folię na plastikową miskę.
            2. Nasyp na folię ryż.
            3. Zbliż do miski patelnię (dnem do góry, patelnia powinna się znajdować ok. 10 cm od miski).
            4. Uderzaj w dno patelni drewnianą łyżką, uważając, żeby naczynia się nie zetknęły.

Po chwili zauważysz, że ziarenka ryżu zaczną nieco podskakiwać.
            Dlaczego tak się dzieje? Dźwięk, który dociera do naszych uszu, to drgania powietrza (dopiero nasze ucho, a potem mózg, jest w stanie przetworzyć je na odgłosy, które słyszymy). Uderzanie w patelnię powoduje pojawienie się w powietrzu fal dźwiękowych, które sprawiają, że miska zaczyna drgać (czego nie zauważamy). Jej wibracje wprawiają ziarenka ryżu w ruch. A więc RYŻ SKACZE  :)

• KONKURS RECYTATORSKI KLASY II pt. „WIERSZE TUWIMA”

• 26. lutego 2021 roku w  naszej klasie   odbył się konkurs recytatorski pt. „Wiersze Tuwima”. Został on zorganizowany w zamkniętym gronie z przyczyny panującej pandemii, ale z zachowaniem  zasad reżimu sanitarnego.

Celem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci na niezwykłą urodę naszego języka ojczystego, a najlepszym tego przykładem jest piękno słów ukryte w poezji Juliana Tuwima – autora pięknych  wierszy dla dzieci.

Wszystkie dzieci zaprezentowały jeden wiersz Juliana Tuwima „Pstryk”. Dzięki temu miały możliwość porównania sposobu interpretacji wiersza przez  rówieśników. Po prezentacji wierszy wszystkie dzieci otrzymały gromkie brawa.

Komisja w składzie: pani Ewa Orłowska i pani Urszula Hiero wyłoniła trzech zwycięzców. Jury  brało pod uwagę: opanowanie tekstu, dykcję, tempo i  intonację wygłaszania wiersza oraz ogólne wrażenie artystyczne. Oto najlepsi:

I miejsce – Dominika Karwowska

II miejsce – Kinga Kowalska

III miejsce – Dominik Budukiewicz.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom za udział  w konkursie „Wiersze Tuwima”, bo każdy na swój sposób wygłosił wiersz najlepiej, jak umiał i włożył w to dużo serca. Na koniec wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. I jak widać humorki dopisały wszystkim.

• Doposażenie pracowni

• W grudniu Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Jana Pawła II w Łabętniku doposażyła pracownie fizyczną i chemiczną za łączną kwotę 40000,00 zł.

Do pracowni chemicznej zakupiono:

- Wirtualne laboratorium Empiriusz - dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Wirtualne Laboratorium Empirusz jest doskonałym, cyfrowym, odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych, zawsze przygotowane do przeprowadzania doświadczeń i bezpieczne dla uczniów.Lekcje chemii z wykorzystaniem Wirtualnego Laboratorium Empiriusz pozwalają na przeprowadzenie doświadczeń chemicznych zalecanych do realizacji w podstawie programowej klasy 7. i 8.

- Model atomu 3D

- Modele atomów zestaw rozszerzony

- Uniwersalne papierki -Wskaźnikowe/lakmusowe

- Waga elektroniczna szkolna 500g/0,1g

- Taca do przenoszenia probówek

Pracownię fizyczną doposażono w :

- Monitor dotykowy 65 calowy

- Zestaw Pracownia Mobilna Szafka -Laboratoryjna Mobillab

- Multimedialna Pracownia Przedmiotowa

- Komplet do doświadczeń z elektrostatyki

-Komplet do doświadczeń z magnetyzmu

- Opiłki metalowe w pudełku

- Pałeczka szklana i ebonitowa- laska

- Ramka do demonstracji pola magnetycznego

- Zestaw podstawowe obwody elektryczne

- Cylinder miarowy plastikowy 250ml

- Elektroskop listkowy

- Zestaw brył do wyznaczania gęstości ciał

-Amperomierz szkolny

- Woltomierz szkolny

- Zestaw przewodników i izolatorów

- Uchwyt z prętem do slajdów i soczewek

- Zestaw zwierciadeł z pryzmatem

- Uchwyt przesuwny z otworem mocującym

- Przyrząd do demonstracji praw Archimedesa

- Zestaw ciężarków o jednakowej objętości

- Równia pochyła –zestaw z licznikiem

- Dekada rezystorów 100 ohm

- Komplet prętów do elektrostatyki

- Igły magnetyczne na podstawce z tworzywa

- Zestaw 10 kompasów transparentnych Miejmy nadzieję, że zakupiony sprzęt i pomoce dydaktyczne pozytywnie wpłyną na wyniki uczniów.

• Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie na ucznia klasy I

• Dnia 13 października 2020 r. obchodziliśmy uroczystość Dnia Edukacji Narodowej  oraz pasowania na ucznia klasy I. Na początku imprezy uczniowie klasy I zaprezentowali przedstawienie, przygotowane przez Panią Anią Masiewicz. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie klasy I na sztandar szkoły. Po złożonej przez pierwszaków przysiędze Pan Dyrektor pasował każdego z nich na ucznia poprzez dotkniecie jego lewego ramienia dużą kredką życząc przy tym wielu sukcesów w nauce. Każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom pasowania na ucznia, a na koniec upominki od uczniów klasy II.

Następnym punktem uroczystości było humorystyczne przedstawienie przygotowane przez uczniów z klasy IV pod kierownictwem Pani Małgorzaty Maciejewskiej, w którym uczniowie przedstawili lekcje „z przymrużeniem oka”.

Po występie uczniów nastąpiło przemówienie dyrektora szkoły, w którym podziękował on wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi za pracę i zaangażowanie w życie szkoły oraz wręczył nagrody za całoroczną pracę.